o

 

Idea tej pracy jest moją odpowiedzią na temat „Struktury miasta”. Polega na próbie odtworzenia planu miasta na podstawie własnych wspomnień, pamięci miasta, w którym się urodziłem i mieszkałem przez większą część swojego życia. Próba rekonstrukcji tej pamięciowej struktury zaskoczyła mnie faktem, iż posiadamy w swojej głowie dużo bardziej szczegółowe obrazy z przeszłości niż moglibyśmy przypuszczać. Projekt ten uruchomił we mnie proces ponownego przeżywania wspomnień, sytuacji i ludzi, z którymi łączy mnie to miasto. Dlatego mogę go śmiało nazwać procesem „odzyskiwania tożsamości”, i to jest chyba najważniejszy wymiar tej pracy, która formalnie jest zawierającym wiele śladów, zmęczonym zapisem tego procesu.

Mapa ta jest subiektywną strukturą, posiada uproszczony plan ważniejszych dla mojego życia miejsc (wzmocnione pogrubieniem), będących centrami kształtującymi moją osobowość lub miejsc mających duże emocjonalne znaczenie ze względu na relacje z przyjaciółmi.

Mapa ta posiada oczywiście wiele pomyłek i niezgodności z rzeczywistym planem Tarnowa. Istnieją luki i całe obszary, których nie znam, lub co do których brak mi na tyle konkretnych wspomnień, by próbować je rozrysować. Praca powstawała przez około tydzień i z konieczności jest zapisem zatrzymanym na tym etapie. Jest jednak jeszcze wiele obszarów i części miasta, które odnajduję dość dokładnie w strukturach swojej pamięci, np. Mościce, Osiedle Zielone, czy bardzo mocno obecna w emocjonalnej pamięci Góra Św. Marcina, bez których Tarnów nie byłby dla mnie Tarnowem. Miejsca te niestety nie mogły się znaleźć na tej wersji mapy.


Mapa Tarnowa – próba rekonstrukcji na podstawie pamięci
grafit, papier, pcv, 68×98 cm, 2014

Struktury miasta, wystawa grupowa, BWA Tarnów, 2014